Konečně nový foťák – Nikon d7500

Posted on

Tak to netrvalo dlouho od té doby, co jsem tady psal, že bych měl pomalu přemýšlet o upgradu svého fotografického vybavení. Už v minulém článku, kde jsem se zamýšlel nad tím, zda není lepší kupovat vše za hranicemi naší země, jsem naznačil, že jsem si pořídil nový foťák – tedy pouze tělo. No a rád bych se tedy s Vámi podělil o moji nekonečnou radost nad novým Nikonem d7500, se kterým už pár týdnů fotím a jsem opravdu nadšený.

Nejprve bych měl asi poděkovat své staré kamarádce zrcadlovce Nikon d5100, která byla moje první a se kterou jsem se naučil pořádně fotit. Odvedla kus práce a musím přiznat, že fotila úžasně a to i se základními objektivy. Jenže jak se člověk posouvá dál, začíná zjišťovat, že mu základní foťák přestává stačit a hlavně stále více naráží na situace, kdy si uvědomuje, že díky starší technologii už to lepší nebude. V takové chvíli přestává platit i zlaté pravidlo, že vždy je lepší mít kvalitnější objektiv než samotné tělo a že tedy s takovou kombinací můžete pořád dělat výborné fotky. Do jisté míry určitě souhlasím, ale v určitých případech si nákupem nového těla prostě jednoznačně pomůžete. A já jsem jednoznačně tento případ.

Když jsem zjistil, za jakou cenu bych z ciziny mohl pořídit Nikon d500, což je vrchol technologie APSC od Nikonu, téměř jsem po něm sáhnul. Nicméně nakonec stejně vyhrál jeho bratříček Nikon d7500. A proč? Tak samozřejmě zase jsem ušetřil 10 tisíc korun, ale hlavně když jsem si vše nastudoval, pročetl, tak jsem zjistil, že 7500 je vlastně téměř stejný foťák jako 500 jen mu chybí pár věcí, které mně vůbec nevadí nemít. Zásadní rozdíl je autofokus. Ten je u 500 prostě úžasný a nepřekonatelný. Ale je to asi jediná věc, kterou se kvalitativně 500 liší. To že 7500 chybí slot na druhou SD kartu nebo že nelze instalovat battery grip nebo že nemá GPS nebo že má o něco horší rozlišení LCD nebo snad že udělá o 2 snímky za sekundu méně, to jsou pro mě fakt nepodstatné věci. Pro mě je naprosto stěžejní kvalita obrazového výstupu, která je ale naprosto stejná u obou kusů. 7500 má v sobě úplně stejný procesor Expeed 5 s rozlišením 20,7 Mpx. Navíc si oba foťáky dokáží stejně poradit s fotkami za nízkého osvětlení, což je pro mě úžasný upgrade. Když totiž zjistíte, že můžete fotit skoro všude bez blesku (pokud tedy není fakt hodně tma) a to i s ISO 3000, kdy fotka rozhodně nevypadá zle, to je prostě paráda. Dříve jsem měl problém s šumem při ISO 800, teď je taková fotka téměř čistá. Úžasný pokrok. Až si někdy říkám, zda to Nikon opravdu dobře promyslel, protože mám dojem, že d500 by mohla v prodejnosti celkem ztrácet. Ale to už je jedno. Já mám svoji d7500 a opravdu je to zážitek. A to jsem ještě nezkusil zdaleka všechno….