Kde kupovat? U nás nebo v cizině?

Posted on

Toto téma jsem na svých stránkách chtěl nadhodit už dávno a řekl bych, že pro mnohé z nás – a nezáleží zrovna na tom, zda je člověk amatér nebo profík – je to opravdu téma zásadní. Tedy, kde kupovat foťáky, objektivy, příslušenství, prostě cokoliv co k focení patří a stojí u nás víc jak 1000 korun? Zachovat se jako patriot a být věrný naší ekonomice, podporovat české obchodníky nebo se na náš předražený trh vykašlat a začít se dívat za hranice? U někoho to může být docela silné dilema, já mám však v tomto jasno.

Nicméně musím přiznat, že i když jsem se nedávno vydal jasným směrem, docela dost mě to mrzí. Začal jsem prostě kupovat v cizině. Nejsem tomu rád, protože bych opravdu chtěl podporovat české obchůzky, řetězce, obchodníky. Kdykoliv přijdu třeba do Megapixelu – a chodím tam rád – nemůžu říct křivého slova na ochotu, profesionalitu a přístup tamních prodejců. Toto je pro mě hlavní kritérium toho, proč se do nějakého obchodu nebo restaurace vždy rád vracím. Líbí se mně jejich prodejna z hlediska designu, webové stránky, prostě snad vše – až na ty ceny. Když potřebuju něco hodně rychle a je to dejme tomu do tisícovky, neřeším to a hned objednávám přes web a pak si to osobně vyzvedávám. Problém nastává v případě, když si člověk chce pořídit foťák nebo objektiv a nebo třeba něco do ateliéru. Bohužel jsem zjistil, že takovým problémem je klidně i obyčejná originální baterie do foťáku.

Moje otázka tedy zní: „Proč se naše největší obchody s fotografickým vybavením nemohou cenově rovnat zahraničním prodejcům“?  Odpovědí z hlediska ekonomiky je asi hodně. Jednak je to asi DPH, které není v naší předražené zemičce zrovna nízké. Pak je to asi výše poptávky, která jednoduše nemůže být tak vysoká jako třeba v USA nebo Velké Británii a naši prodejci asi nedostanou lepší ceny od dealerů. Anebo jsou prostě všichni tak nenažraní a mají obrovské marže. Kdo ví. Na každém šprochu pravdy trochu. Je ale fakt hodně zlý, když se Vám vyplatí objednat si drahej foťák v Anglii a zaletět si pro něj na otočku letadlem. A tak to prostě je. A jelikož nejsem milionář, kterému nevadí utratit několik tisíc korun navíc, musím opustit český trh a začít podporovat někoho jiného. Ale kde začít a od koho nakonec koupit?

Každý, kdo jede na výlet do USA, radí, že je výhodné, koupit si drahou fotografickou věc právě tam. A má pravdu. Kamarád si koupil objektiv přímo na Manhattanu a zaplatil za něj o několik tisíc korun méně. Jenže když zrovna nemáte cestu do USA, tak už to není tak super, protože nechat si něco takového poslat poštou, tak se opět dostanete do spáru našich nenažraných zákonodárců. Levná cena se Vám navýší o clo, které budete muset zaplatit. Takže se zkusme podívat do Evropy. Ano, když hledáte, najdete obchody sídlící přímo v Británii, kde koupíte mnohem levněji, ale už to nemusí být tak moc. Ideální variantou, kterou jsem začal využívat i já  – a mám zatím pouze výborné zkušenosti – je dostat zboží (a mluvím pouze o originálním zboží) přímo z Asie. Na ebay.com naleznete hromadu nabídek jak zbrusu nových výrobků, tak drobně „ojetých“. Prodejců je hodně. Já jsem začal využívat dva e-shopy, které jsou s cenami originálních foto značek zcela někde jinde než naši kamení obchodníci nebo e-shopy.

Prvním je eglobalcentral.eu, kde se dalo ještě donedávna koupit cokoliv, ale z nějakého důvodu už nekoupíte třeba nic od Nikonu. Já jsem pořídil zbrusu nový originál zabalený širokáč Tokinu 11-16 ProDX II za polovinu ceny co u nás. Místo 16 tisíc korun jsem zaplatil 8 a nějaké drobné. Zaplatil jsem předem a vše bez problémů došlo. Pokud sháníte nové fotografické tělo nebo klidně celý set i s objektivem, což může v našich končinách znamenat investici třeba 50 nebo 80 tisíc korun, obraťte se na e-infin.com/eu. Tento e-shop je pro mě něco jako zázrak. Zde totiž koupíte nové originální zboží levnější než bazarové zboží v ČR!! Konkrétně já jsem koupil nové tělo Nikon d7500, za které bych u nás zaplatil aktuálně téměř 37 tisíc korun českých. Já jsem však ušetřil 15 tisíc korun. Ano, opravdu čtete dobře, stejný foťák jsem pořídil za 22 tisíc korun. Neuvěřitelné. Úžasné. Dokonce jsem uvažoval nad Nikonem d500, kde byla úspora ještě větší. Někdo se bojí riskovat a zaplatit takovou částku předem, já jsem měl také trochu obavy, nicméně když jsem zjistil, že tento shop prodává také přes ebay, neváhal jsem. Vše proběhlo bez problémů a zboží ke mně dorazilo od objednání asi za 14 dní v naprostém pořádku a s českou jazykovou podporou. Má to pouze jednu drobnou nevýhodu. Záruka je pouze 1 rok, ale to mně osobně za úsporu 15 tisíc vůbec netrápí. Dokonce se u nás objevili takoví chytráci, kteří na tomto začali hezky vydělávat na našich bazarech. Na pladixu jich najdete hodně. Stačí se ale vždy zeptat na záruku, podle které poznáte, že to dotyčný pouze přeprodává. Proč někomu dávat o 5 tisíc navíc, když si to můžete v klidu koupit sami? O e-infinity jsem si nejprve zjistil co nejvíce a jedná se vlastně o takovou šedou ekonomiku, která je zatím tolerována mezi Velkou Británií a Čínou, resp. Hongkongem, který jako bývalá britská provincie stále těží ze starých obchodních smluv.  Prostě zboží vyráží z Hongkongu, dorazí do britských skladů, ze kterých je následně distribuováno ke konečným spotřebitelům. Žádné velké poštovné, žádná cla, žádné daně. Nejhorší na tom všem je, že Vás nejvíc okrade Vaše česká banka, která si samozřejmě narazí nesmyslný kurz při online platbě kartou. Takže než se zboží přiblíží k českým hranicím, je všechno stále levné a v pohodě.

Z mé vlastní zkušenosti mohu zatím pouze doporučit. Kdyby se jednalo o rozdíl dvou, třech tisíc, ale patnáct? To je už fakt moc. U nás prostě už kupovat nic nebudu. Nebo alespoň ne to drahé…